+98 4135544507

درایو AC

درایو AC وسیله ای است که برای کنترل سرعت موتور الکتریکی به کار می رود. همچنین می تواند در تبدیل انرژی از منابع طبیعی و تجدیدپذیر مانند خورشید، باد یا جزر و مد مورد استفاده قرار بگیرد و آن را به شبکه برق یا مصارف محلی وصل کند. در فن آوری های هیبریدی، درایوهای AC برای ترکیب منابع متعارف انرژی و ذخیره سازی انرژی برای مدیریت کل انرژی مصرفی مورد استفاده قرار می گیرند.

نیاز به حفظ انرژی برای صرفه جویی در انرژی یک راه حل کلیدی در توسعه دستگاه های کنترل سرعت است، درایو های acبرای کنترل سرعت موتورهای الکتریکی برای مطابقت با بار مصرفی به کار میروند. حتی تغییرات کوچک در سرعت موتور می تواند تغییرات قابل توجهی در مصرف انرژی ایجاد کند.

درایو های AC  نقش مهم و بسیار ضروری در زندگی مدرن و روزمره را بازی می کنند که جهان و شیوه زندگی کنونی ما را پایدار تر می کند.

????مزایای استفاده از درایوهای ac

????صرفه جویی در مصرف انرژی

بسیاری از موتورهای سرعت ثابت که به طور مستقیم از قدرت خط AC تامین می شوند، می توانند در هنگام استفاده از درایوها با سرعت متغیر کار کنند و  انرژی را ذخیره کنند. صرفه جویی در هزینه های انرژی به ویژه در موتورهای سانتریفوژ گشتاور متغیر و پمپ ها، جایی که گشتاور و قدرت بار به ترتیب با مربع و مکعب سرعت متناسب است، از مزایای استفاده از این درایوها میباشد. این تغییر سرعت حتی به میزان خیلی محدود میتواند باعث صرفه جویی مقدار زیادی انرژی شود. به عنوان مثال، در 63٪ سرعت نامی، یک بار موتور فقط 25٪ قدرت نامی خود را مصرف می کند.

در ایالات متحده، حدود 60 تا 65 درصد از انرژی الکتریکی برای تامین توان مصرفی موتورها استفاده می شود که 75 درصد از آن ها فن های گشتاور متغیر، پمپ و کمپرسور میباشد.  هجده درصد از انرژی مورد استفاده در 40 میلیون موتور در ایالات متحده را میتوان با استفاده از فن آوری های پیشرفته بهبود انرژی مانند درایو ها ذخیره کرد. 

امروزه تنها حدود 3 درصد از کل موتورهای AC با درایو AC ارائه می شود. با این حال، تخمین زده می شود که فناوری درایو در30-40٪ از موتور های جدید استفاده شود.

????بهبود کارایی موتور

درایو های AC به منظور بهبود کارایی و بهبود کیفیت شتاب، جریان، فشار، سرعت، دما، تنش و گشتاور در موتورهای صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرند.

در موتورهای سرعت ثابت گشتاور راه اندازی بسیار زیاد هست و از این رو جریان راه اندازی تا هشت برابر جریان نامی میباشد. درایو AC به منظور کاهش استرس مکانیکی و الکتریکی، کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری و تعمیر، و افزایش عمر موتور و سایر تجهیزات؛ سرعت موتور را به تدریج افزایش میدهد.

مثال هایی از موارد استفاده درایو های AC

????کنترل سرعت متغیر

 کنترل سرعت متغیر با استفاده از درایو AC موجب بهبود کارایی انرژی می شود و باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود. شکل ۱ بالا یک پمپ را بدون درایو AC نشان می دهد. جریان آب با یک شیر  تنظیم می شود. موتور با سرعت کامل میچرخد و توان کامل را مصرف می کند. در شکل ۱پایین، پمپ توسط درایو AC هدایت می شود. سرعت پمپ  را کنترل می کند و توان بر اساس نیاز مصرف می شود.

شکل۱

????مبدل انرژی های تجدید پذیر

اینورترها انرژی منابع تجدیدپذیر را به شبکه متصل می کنند. شکل ۲ اینورتر خورشیدی را در یک نیروگاه خورشیدی فتوولتائیک نشان می دهد که انرژی از پانل های خورشیدی را به برق متناوب تبدیل می کند که برق مصرفی خانه ها و کارخانجات را تامین میکند.

شکل۲

???? مدیریت انرژی

برای مدیریت انرژی از سیستم های ذخیره انرژی استفاده می کنند که با درایو AC کنترل می شوند. کشتی های هیبریدی دارای آلودگی کم و بازده بالای سوخت هستند. درایو AC باتری کشتی را از ایستگاه ساحل شارژ می کند. در طول این عملیات، درایو های AC، توان ژنراتور دیزل و انرژی ذخیره شده در باتری را ترکیب می کند.


شکل۳

از آنجایی که در جهان امروز مدیریت انرژی نقش بسزایی در صنعت ، اقتصاد و محیط زیست میگذارد از این رو کشورهای صنعتی با افزایش تقاضای انرژی بجای تاسیس نیروگاه های جدید در صدد کاهش تلفات انرژی هستند که به اصطلاح در صدد ایجاد نیروگاه های مجازی هستند. اهمیت این موضوع بیشتر از هر چیزی بر تاثیر سوختهای فسیلی بر محیط زیست و آلودگی های زیست محیطی میباشد. همچنین با افزایش قیمت سوخت های فسیلی و در راستای آن افزایش قیمت واحد برق صنعتگران در تلاشند تا هرچه بیشتر مصرف برق خود را کاهش دهند. در این زمینه مبدل های ac نقش کلیدی دارند .  از این رو شرکت آلن بردلی و اشنایدر با ارائه انواع مدلهای این نوع مبدل ها در صدد هستند که میزان مصرف برق واحد های صنعتی را از این راه کاهش دهند و همچنین مزایای دیگری نیز به الکتروموتور ها اضافه کنند. شرکت بنیان نیرو نیز در واردات این مبدلها به داخل کشور پیشرو بوده و صنعتگران داخلی را نیز از این تکنولوژی بهرمند ساخته است.

درایوهای AC ولتاژ پایین 

خانواده PowerFlex® درایو های AC  شرکت آلن بردلی خصوصیات گسترده ای از حالت های کنترل، ویژگی ها، خصوصیات و قالب ها، و سطح ولتاژهای استاندارد و در توان های مختلف ارائه می دهد. این درایو ها با انواع ساختارهای برنامه نویسی سازگار است و همچنین استفاده از این درایوها آسان هست و نیازی به آموزش های پیچیده ندارد. درایوهای AC PowerFlex Compact یک راهکار مقرون به صرفه و همه جانبه برای برنامه های کنترل سطح دستگاه و یکپارچه سازی سیستم ارائه می کنند. درایو   AC PowerFlex Archtecture  مجموعه ای گسترده از ویژگی ها و  برنامه های خاص را فراهم میکند. این کلاس برای سیستم های با کارایی بالا بسیار مناسب هست.

⚫️PowerFlex 755T

درایوهای PowerFlex 755T  شرکت آلن بردلی برای ارائه راه حل های کاهش و  بازسازی هارمونیک ها که به کاهش هزینه های انرژی، افزایش انعطاف پذیری و افزایش بهره وری کمک می کند؛ طراحی شده است. این درایوها اولین ارائه دهنده تکنولوژی TotalFORCE ™ هستند که با استفاده از چند ویژگی ثبت شده به بهینه سازی سیستم کمک میکنند.


درایور های PowerFlex® 755TL این شرکت از طریق استفاده از تکنولوژی پیشرفته، رفع هارمونیک و اصلاح ضریب توان را ارائه می دهد. این درایوها با کاهش اثرات نامطلوب هارمونیک،  به بهبود بهره وری انرژی، کاهش هزینه های انرژی و به حداقل رساندن مسائل مربوط به توزیع برق در سطح کارخانه کمک می کنند.

درایورهای PowerFlex® 755TR دارای قابلیت بازتولید انرژی هستند که به کاهش مصرف انرژی کمک میکند.

شکل۴

⚫️درایوهای کم ولتاژ AC Archetecture

 درایو AC PowerFlex® Archtecure مناسب برای طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی میباشد. از مزایای این کلاس میتوان به سهولت استفاده، صرفه جویی در زمان و همچنین  اندازه جمع و جور برای بهینه سازی فضای پانل و قابلیت انعطاف پذیری دستگاه ها، اشاره کرد.

شکل۵

سایر مدل های تولیدی این کلاس

PowerFlex 753
PowerFlex 755
PowerFlex 755T Overview
PowerFlex 70
PowerFlex 700S
PowerFlex 700
PowerFlex 700L
Common Bus Power Supplies

⚫️درایوهای Compact

درایو AC PowerFlex® Compact-Class یک راه حل ساده و ارزان قیمت برای یکپارچه سازی برنامه های کنترل سطح دستگاه و یا یکپارچه سازی ساده سیستم را ارائه می دهد. طراحی این کلاس به گونه ای است که استفاده از آن به سهولت انجام میگیرد و یک بسته جمع و جور برای بهینه سازی فضای پانل و قابلیت انعطاف پذیری سیستم برای برنامه های کلی فراهم می کند.


PowerFlex 523
PowerFlex 525
PowerFlex 527
PowerFlex 4M
PowerFlex 4
PowerFlex 40
PowerFlex 40P
PowerFlex 400

????درایوهای AC ولتاژ متوسط 

درایوهای PowerFlex® 7000 ولتاژ متوسط ​​امکان کنترل نرمال و سرعت متغیر موتورهای توان بالا را فراهم می کند. این درایوها به کاهش هزینه های انرژی، تعداد قطعات، نگهداری و سایش موتور کمک می کنند.

⚫️درایوهای PowerFlex 6000  AC ولتاژ متوسط

درایوهای PowerFlex® 6000 AC
ولتاژمتوسط شرکت آلن بردلی برای انعطاف پذیری در انواع برنامه های کاربردی ارائه شده است. این درایو ها برای موتورهای گشتاور متغیر و گشتاور ثابت مناسب هستند. برخی از موارد استفاده این درایو ها عبارتند از: فن ها، پمپ ها و کمپرسور های سرعت متغیری که به ولتاژ 2.3 ... 11 کیلوولت نیاز دارند. این درایو ها در پیکربندی های مختلف بر اساس ولتاژ موتور و شرایط منطقه ای در دسترس هستند.

 
⚫️درایوهایPowerFlex 7000 ولتاژ متوسط ac 

درایوهای PowerFlex® 7000 ولتاژ متوسط AC با سیستم خنک سازی هوایی و یا مایع خنک ساز در محدوده توانی 200 ... 34000 اسب بخار و ولتاژ  2400 ... 6600V AC ارائه می شود. هدف عمومی این درایوها کنترل سرعت، گشتاور، جهت چرخش و استارت و توقف موتورهای سنکرون(synchronous) و آسنکرون (asynchronous) میباشد.

⚫️درایوهای PowerFlex 7000   با فناوری ArcShield

درایوهای PowerFlex 7000 شرکت آلن بردلی با تکنولوژی ArcShield ™ اولین نسل درایوهای ولتاژ متوسط مقاوم در برابر جرقه(arc) با قابلیت بازسازی کامل هست. سیستم مقاوم در برابر قوس برای رسیدن به جامع ترین مجموعه استانداردهای از بین برنده قوس جهانی ثبت شده است. این سیستم در مقابل خطای قوس تا 50 کیلوآمپر مقاوم است و با استانداردهای حفاظت نوع 2B مطابقت دارد.

شکل۶

????درایوهای PowerFlex DC

درایوهایPowerFlex® DC دیجیتال شرکت آلن بردلی برای پایداری و هماهنگی درایوها و سیستم های درایو مورد نیاز است. این درایو کارایی قوی و کنترل انعطاف پذیر برای ارائه یک عملکرد بسیار کارآمد و صرفه جویی در زمان و راه حل های کنترلی ارائه میکند.


شکل۷

????درایوهای سروو

درایوهای سروو شرکت آلن بردلی و اشنایدر شامل طیف گسترده ای از محصولاتی است که در اندازه های مناسب و ویژگی های کاربردی وسیع میباشد. از درایو کامپوننت تک محور تا درایوهای مدولار چند محور، درایوهای مناسب برای کمک به ساده سازی طراحی ماشین در هنگام بهبود عملکرد سیستم میباشند. درایو مجتمع این شرکت یکپارچه به پلت فرم Logix برای استفاده آسان و تنظیم اجرای موتور مناسب است. گزینه های شبکه و انتخاب ویژگی های ایمنی در این درایو ها موجود است.

شکل۸

انواع درایوهای سروو تولیدی شرکت آلن بردلی


Kinetix Integrated Motion on EtherNet/IP
Encoder Output Module
Kinetix Indexing and Component
Kinetix Integrated Motion on SERCOS
Ultra 3000 Multi-axis